התקשרו עכשיו

1-800-555-124

המצבות מהוות חלק בלתי נפרד מתרבות ההנצחה והזיכרון שלנו. הן מסמלות את המקום שבו מונחים יקירינו שהלכו לעולמם ומהוות נקודת מפגש פיזית ורוחנית לזיכרון והכבוד שאנו רוחשים להם.

מנהג הנחת אבן על מצבה

מנהג הנחת אבן על מצבה הוא אחד המנהגים המיוחדים והמרגשים ביותר בתרבות היהודית. כאשר מבקרים בקברו של קרוב משפחה או חבר, נהוג להניח אבן קטנה על המצבה כסמל לזיכרון ולכבוד. כיום, הנחת אבן על המצבה מהווה מחווה סמלית המעידה על כך שהקבר אינו נשכח וכי יש מי שזוכר ואוהב את הנפטר. פעולה זו גם מייצגת את הקשר המתמשך בין המבקר לנפטר, כיוון שהאבן נשארת על הקבר זמן רב לאחר שהמבקר עזב, ומסמלת את הזיכרון המתמשך.

מה כותבים על מצבה

הכיתוב על מצבה הוא חלק חשוב ומשמעותי בהנצחת הנפטר. הכיתוב כולל בדרך כלל את שם הנפטר, תאריך הלידה ותאריך הפטירה. בנוסף, נהוג להוסיף ביטויים קצרים המאפיינים את הנפטר ואת אישיותו. בין הביטויים הנפוצים ניתן למצוא את המילים "זכרונו לברכה" (ז"ל) או "תנצב"ה" שמשמעותו "תהא נשמתו צרורה בצרור החיים". ישנם גם משפחות שמוסיפות פסוקים מהתנ"ך או משפטים שכתבו בעצמם כדי לתאר את אהבתם לנפטר. למשל, "איש חסד ואמת" או "אשת חיל". חשוב שהכיתוב יהיה אישי ומשמעותי לבני המשפחה.

מחיר מצבות בישראל

העלויות של מצבות בישראל משתנות בהתאם לסוג המצבה, החומרים מהם היא עשויה, וגודל המצבה. המחירים יכולים להתחיל ממאות שקלים ולהגיע לאלפים. 

מצבת בסיס מאבן שיש פשוטה עשויה לעלות בין 3,000 ל-6,000 שקלים. מצבות מעוצבות עם חריטות מיוחדות או שימוש בחומרים יוקרתיים כמו גרניט או אבן חברון יכולים לעלות בין 7,000 ל-15,000 שקלים ואף יותר. 

חשוב לזכור כי בנוסף למחיר המצבה עצמה, יש גם עלויות נוספות כגון עלויות התקנה ותחזוקה, אשר יכולים להוסיף כמה מאות שקלים נוספים למחיר הכולל.

איזו אבן מומלצת למצבה

אחת האבנים הנפוצות ביותר היא אבן שיש, אשר מציעה מראה חלק ונקי. השיש זמין בצבעים שונים, כגון לבן, שחור ואפור, והוא נחשב לעמיד יחסית בפני פגעי מזג האוויר. למרות שהוא דורש תחזוקה מסוימת על מנת לשמור על מראהו הנקי והמבריק, הוא פופולרי בזכות המראה האסתטי שהוא מעניק.

דילוג לתוכן